Muziejus šiandien: dirba iki 17:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

AŠ ČIA BUVAU (TAMSUSIS TURIZMAS)

Paroda eksponuojama 2020 09 10 – 2020 10 31

17-asis fotomeno festivalis KAUNAS PHOTO teminėje programoje „Periferinės vizijos“ pristato Ambroise Tézeno (Prancūzija) parodą „Aš buvau čia (tamsusis turizmas)“. Parodos kuratoriai – Mindaugas Kavaliauskas ir Fred Boucher (Prancūzija). Lauko paroda eksponuojama Kauno IX forto memorialiniame komplekse nuo rugsėjo 10 iki spalio 31 d.

Žmogaus susižavėjimas savo sugebėjimais daryti blogį, liudyti siaubo įrodymus ir nuolat žiūrėti į fotografijos, filmo ar meno objektus, susijusius su mirtimi, yra fenomeno, žinomo kaip „tamsusis turizmas“, esmė.

Šie vaizdai yra daug daugiau nei turizmas ir tokių vietų lankymas, jie metą iššūkį mūsų elgesio pobūdžiui, mūsų istorijai ir mūsų visuomenės santykiui su blogiu ir mirtingumu. Tai liudija mūsų praeitį, nesugebėjimą peržengti jos ribų ir mūsų keistą santykį su tragedija ir mirtimi.

– J. J. Lennono įžanga.

Ambroise Tézenas aplankė daugiau nei dešimtį pagrindinių tamsiojo turizmo vietų visame pasaulyje – nuo Kambodžos iki Ruandos, nuo Libano iki Lietuvos, nuo Ukrainos iki JAV. Tai yra turizmui sukurtos vietos, susijusios su mirtimi, žudynėmis, įkalinimu, masiniu žudymu ar tragedija. Vis dėlto tamsusis turizmas nėra naujas reiškinys, ir panašios vietos daugelį metų sulaukė žmonių susidomėjimo. Nuo senovės Romos gladiatorių kovų iki dalyvavimo 1600 m. Londone vykusiose viešose egzekucijose, atrodo, mirtis ir nelaimės išlaikė ilgalaikį potraukį.

Gimęs Paryžiuje, Ambroise Tézenas sulaukė tarptautinio pripažinimo su savo pirmąją knyga „Pekinas – žmonių teatras“, kuri 2006 m. pelnė Europos leidėjų apdovanojimą už fotografiją. Menininko, pretendavusio į „Prix de Académie des Beaux-Arts“ ir „Prix Pictet“ apdovanojimus, darbai plačiai eksponuojami Europoje ir nuolat publikuojami didžiuosiuose tarptautiniuose leidiniuose, įskaitant „New York Times Magazine“ ir „The New Yorker“. Jo darbai saugomi Prancūzijos nacionalinės bibliotekos viešajame rinkinyje. Ambroise Tézenas yra atstovaujamas Prancūzijos galerijos „Mélanie Rio“.

Fotomeno festivalis KAUNAS PHOTO 2020 metais su tema „Periferinės vizijos“ grįžta prie periferijų, provincijos, „nereikšmingų“ vietovių, siužetų, įvykių, reiškinių. Teikdami savo darbus 17-ojo festivalio KAUNAS PHOTO programai ir dešimtajam konkursui KAUNAS PHOTO STAR, 170 menininkų iš pusšimčio pasaulio šalių išryškino tai, kas iki šiol buvo nesvarbu, tačiau dabar tapo reikšminga. Pagrindinė 17-ojo fotomeno festivalio KAUNAS PHOTO programos dalis – parodos Kauno muziejuose, galerijose, kultūros erdvėse bei aikštėse, skveruose. Sekant festivalio tema, dalis programos keliasi ir į Lietuvos miestus ir miestelius, kur rengiamos parodos, kilusios iš ten jau įvykdytų meninių rezidencijų: Kražiuose, Tveruose, Užpaliuose. Lazdijuose rengiamas mini festivalis su keliomis parodomis, edukaciniais renginiais, fotografijų projekcijomis, užsienio menininko rezidencija. 17-ojo fotomeno festivalio KAUNAS PHOTO programą rasite čia.

KAUNAS PHOTO – ilgiausiai be pertraukų rengiamas kasmetis tarptautinis fotomeno festivalis Lietuvoje ir Baltijos šalyse. 2004 m. Mindaugo Kavaliausko įkurtą festivalį organizuoja viešoji įstaiga „Šviesos raštas“. Festivalis yra pasaulinės „Festival of Light“ organizacijos narys. Festivalį KAUNAS PHOTO finansuoja Lietuvos kultūros taryba kaip vieną iš strateginių tarptautinių meno renginių.

Rėmėjai: Kauno miesto savivaldybė, EPSON.
Parodos partneriai: Kauno IX forto muziejus, Diaphane.