Muziejus šiandien: dirba iki 18:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

Atidaryta nauja ekspozicija

„UŽSIENIO ŠALIŲ PILIEČIAI ŽYDAI NUŽUDYTI IX FORTE“

Kauno IX forto muziejuje 2017 m. balandžio 7 d. atidaryta nauja ekspozicija „Užsienio šalių piliečiai žydai nužudyti IX forte“. Kauno IX fortas Antrojo pasaulinio karo metu buvo paverstas viena iš didžiausių masinių žudynių vietų nacistinės Vokietijos okupuotoje Lietuvoje. 1941–1944 m. laikotarpiu čia buvo žudomi Lietuvos ir iš kitų Europos valstybių atvežti žydų tautybės asmenys: Austrijos, Čekoslovakijos, Lenkijos, Sovietų Sąjungos, Prancūzijos, Vokietijos. 1941 m. lapkričio 25 d. IX forte buvo sušaudyta beveik 3 tūkst. iš Berlyno, Miuncheno ir Frankfurto prie Maino perkeltų žydų. Paskutinė žinoma masinė užsienio šalių piliečių naikinimo akcija IX forte įvykdyta 1944 m. gegužės mėn. Iš Dransy koncentracijos stovyklos Prancūzijoje į Rytų Europą buvo išsiųsti 878 žydai – dauguma jų išlaipinti Kauno geležinkelio stotyje, nugabenti į IX fortą ir sušaudyti.

Ekspozicijos atidaryme dalyvavo LR Vyriausybės kanceliarijos, LR Kultūros ministerijos, Kauno miesto savivaldybės atstovai, projekto partneriai, kolegos iš kitų muziejų. Lankytojai su nauja ekspozicija ir kitomis ekspozicijomis Holokausto tema galėjo susipažinti nemokamai nuo 18 val. iki 21 val.

Ekspozicija yra papildyta virtualiu turiniu, su kuriuo galima susipažinti naudojantis išmaniaisiais įrenginiais (išmaniaisiais telefonais, planšetėmis). Jų pagalba lankytojai gali susipažinti su vienos  šeimos iš Vokietijos istorija. Bendradarbiaujant su Kauno apskrities gestų kalbos vertėjų centru ekspozicija buvo pritaikyta lankytojams su klausos negalia.

Prie ekspozicijos įrengimo reikšmingu finansiniu indėliu prisidėjo į Jungtines Amerikos Valstijas 1946 m. emigravęs Henris Kelenas. Jis 2014 m. Kauno IX forto muziejui testamentu skyrė palikimo dalį – savo tėvų, brolio, sesers ir visos Kauno miesto žydų bendruomenės, pražuvusios nuo Holokausto, atminimui. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba. Kiti partneriai: Vytauto Didžiojo universiteto Informatikos fakultetas, VDU teatras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazija.