Žemaičių plentas 73, Kaunas | Kaip atvykti?
Lengvai skaitoma kalba Gestų kalba Svetainės žemėlapis

© KDFM / Andrius Aleksandravičius

2024-08-30

BACHMUTAS. GENOCIDO VEIDAI 1942 | 2022

Paroda veiks nuo 2024 metų rugpjūčio 23 iki spalio 29 dienos. 

Nacionalinio istorinio memorialinio draustinio „Babin Jar“ rengta paroda „Bachmutas. Genocido veidai 1942 | 2022“ bus eksponuojama Kauno IX forto muziejuje nuo šių metų rugpjūčio 23 dienos iki spalio 29 dienos. Tai yra pirmoji paroda, kurią „Babin Jar“ pristato Europos Sąjungoje.

Paroda „Bachmutas. Genocido veidai 1942 | 2022“ siekiama nubrėžti paraleles tarp 1942 m. Holokausto tragedijos, per kurią Bachmute nužudyta per 3000 nekaltų civilių, daugiausia žydų, ir rusijos okupantų tyčinio miesto naikinimo 2022–2023 m. Ši paroda atskleidžia istoriją dviejų genocidų, kuriuos skiria aštuoni dešimtmečiai, tačiau abu įvykdyti represinių režimų: nacistinės Vokietijos ir šiuolaikinės rusijos.

Istorijos faktai

Parodoje eksponuojami dokumentai ir nuotraukos iš Bachmuto kraštotyros muziejaus rinkinių, kurie pateikia išsamią istorinių įvykių chronologiją ir leidžia įvertinti 1942 metų nacių nusikaltimų mastą. Čia galima susipažinti su unikalia archyvine medžiaga, liudininkų prisiminimais bei dokumentais, kurie Niurnbergo procese tapo svarbiais įrodymais.

1942-ųjų sausio 11 dieną buvusio NKVD pastato rūsyje buvo įkalinta daugiau nei 3000 žydų ir kitų tautybių Bachmuto gyventojų. Kelias dienas žmonės buvo laikomi be maisto ir vandens, o paskui tiek sušaudytieji, tiek sužeistieji užmūryti apleistoje alebastro kasykloje.

2022 metų rugpjūčio 1 dieną rusijos gynybos ministerija kartu su prorusiškais „Telegram“ kanalais paskelbė apie sausumos operacijos Bachmute pradžią. Nuo to laiko miestas buvo beveik visiška. sugriautas, tūkstančiai namų subombarduoti, o dešimtys tūkstančių gyventojų priversti bėgti. Ukrainos profesionalių fotografų asociacijos nuotraukos atskleidžia, kaip kartojasi istorija ir kaip totalitariniai režimai griauna žmonių likimus ir sukelia milžiniškas kančias.

Meno instaliacijos

Parodoje daug dėmesio skiriama meninėms instaliacijoms, kurios atskleidžia dviejų skirtingų šimtmečių genocidų esmę, žmogaus teisių neigimą, asmenybės sunaikinimą ir atminties išsaugojimo svarbą. Menininkas Mykhailas Alekseenko pristato tris instaliacijas: „Dulkės“, „Dulkės 2022“ ir „Išlietos ašaros“.

  • „Dulkės“ (2014 m.). Ši instaliacija buvo sukurta Euromaidano protestui. Ji simbolizuoja žmogaus teisių nepaisymą ir asmenybės sunaikinimą. Pirmiausia slopinamos žmogaus teisės, tada sunaikinama asmenybė, vizualinis atspindys ištrinamas, o galiausiai žmogus virsta dulkėmis – pelenų metafora. Pelenai yra atminties saugotojai.
  • „Dulkės 2022“ vaizduoja atminties sunaikinimo metaforą. Ši instaliacija sukurta neseniai ir vaizduoja, kaip rusija bando sunaikinti atmintį Ukrainoje, perimdama SSRS patirtį.
  • „Išlietos ašaros“ yra audiovizualinė instaliacija, kuri vaizduoja visų ukrainiečių bendrą skausmą ir išlietas ašaras. Monotoniškas lašo kritimas, primenantis metronomą, simbolizuoja tylos minutę mirusiųjų atminimui – minutę, kuri niekada nesibaigia. Juodoji skylė, į kurią žvelgiame. Atrodo, kad šiam skausmui nėra pabaigos, tačiau tuo pat metu šioje bedugnėje matome savo ir kitų atspindžius, primenančius, kad esame gyvi. Tik gyvieji gali nešiotis mirusiųjų atminimą.
 

Dokumentiniai kadrai

Parodoje eksponuojami vaizdo menininko Clemenso von Wedemeyerio ir žymių dokumentinių fotografų Kostiantyno ir Vlados Liberovų, Sergeyaus Korovaynyo, Andriyaus Dubchako ir George’o Ivanchenko darbai, atskleidžiantys pastarųjų dvejų metų Bachmuto miesto infrastruktūros sunaikinimą ir tai, ką teko išgyventi vietos gyventojams. Šie dokumentiniai kadrai leidžia įvertinti ne tik 1942 metais nacių įvykdytų, bet ir šiuolaikinės rusijos vykdomų nusikaltimų mastą.

Vokiečių autoriaus Clemenso von Wedemeyerio darbai jungia Bachmuto praeitį ir dabartį. 1941-aisiais Clemenso senelis, Vermachto karininkas Haraldas von Vietinghoff-Rieschas, filmavo savo dalinio karo veiksmus tuometiniame Artemivsko mieste. Būdamas Bachmute 2021 metais Clemensas bandė užfiksuoti vietas, kurias filmavo jo senelis, ir detales, susijusias su nacių okupacija mieste. Šie kadrai susipina su siaubingais karo vaizdais, kuriuos menininkas matė per naujienas.

Paroda tampa mokslininkų, menininkų ir visuomenės veikėjų diskusijų platforma, kuri skatina pokyčius visuomenėje ir atminimo kultūroje.

Interviu su projekto komanda

Paroda Kauno IX forto muziejuje veiks nuo 2024 metų rugpjūčio 23 iki spalio 29 dienos. Maloniai kviečiame apsilankyti šioje unikalioje parodoje – susipažinti su svarbiais istoriniais įvykiais ir prisiminti nekaltas aukas.

PROJEKTO KOMANDA
Ukrainos komanda
Idėja – Roza Tapanova, Mariia Mizina, Oleksiy Moroz
Vyriausioji kuratorė – Mariia Mizina
Kviestinė kuratorė – Dana Brezhneva
Projekto vadovė – Anastasiia Pasieka
Spaudos koordinatorė – Evgenia Kasyanchuk
Vaizdo įrašų redagavimas – Viktor Kolesnikov
Dizaineris – Ruslan Tukanov
Gamyba – Oleksandr Mosindz-Khalchenia
Vaizdo techninė pagalba – Oleksii Yadchenko

Lietuvos komanda 
Parodos koordinatorė – Eglė Pietarytė
Komunikacijos koordinatorė – Henrika Kryževičienė
Rinkodaros koordinatorė – Judita Astrovienė
Vizualinės komunikacijos dizainerė – Renata Vinckevičiūtė-Kazlauskienė
Architektūrinių sprendimų dizainerė – Rasa Pranskevičiūtė
Vaizdo turinio kūrėjas – Aurimas Dudanavičius
Vertėja – Teresė Ringailienė

Parodos organizatoriai – Nacionalinis istorinis memorialinis draustinis „Babin Jar“, Kauno IX forto muziejus

Partneriai – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministerija, NVO „Living memory“, Ukrainos profesionalių fotografų asociacija

Informaciniai partneriai – Lietuvos šaulių sąjunga, „Kauno diena“, „Kaunas IN“, „Lietuvos geležinkeliai“, „Gijota“, „Forum Cinemas“, „2GO“, „OWEXX“, „Keliauk Lietuvoje“, „čempijon.lt“, „Media traffic“, „Clear Chanel“

Paskutinį kartą puslapis atnaujintas: 2024-11-04 08:31:47

Privatumo apžvalga

Šioje svetainėje naudojami mūsų ir trečiųjų šalių slapukai. Jūsų sutikimas nereikalingas dėl būtinųjų slapukų, kurie padeda mums valdyti interneto svetainę ir užtikrinti jos apsaugą, naudojimo. Norėdami naudoti privalomuosius, funkcinius ir rinkodaros slapukus, turime gauti jūsų sutikimą. Šiuos slapukus naudojame siekdami tobulinti svetainę, užtikrinti patogesnį naudojimąsi ja bei pasiūlyti jums aktualų turinį ir paslaugas. Juos galite pakeisti skiltyje „Išplėstiniai nustatymai“ arba sutikti su visų slapukų naudojimu paspaudę mygtuką „Leisti visus slapukus“. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos rasite: „Slapukų politika“.

Privalomieji slapukai

Privalomieji slapukai yra reikalingi svetainės veikimui, saugumui ir funkcionalumui bei naršymui joje. Šie slapukai būtini norint pateikti informaciją ir paslaugas jums.

*wp_lang – Svetainės funkcijoms. Galioja sesijos metu.
*wordpress_test_cookie - Šis slapukas naudojamas patikrinti, ar slapukai yra įjungti vartotojų naršyklėje. Galioja sesijos metu.
*wp-settings-1 - Naudojamas tinklapio struktūros personalizavimui pagal vartotoją. Slapukai nesaugo jokios asmeninės informacijos. Galioja 12 mėnesių.
*pll_language - Slapukas naudojamas išsaugoti lankytojo kalbą. Galioja 12 mėnesių.

Funkciniai slapukai

Dėl funkcinių slapukų naudojimo mūsų svetainė gali įsiminti jūsų pasirinkimus, kuriais nustatote tam tikrą svetainės išvaizdą bei veikimą, kad apsilankymas būtų patogus jums.

*wordpress_logged_in_* - WordPress prisijungusio vartotojo slapukas. Galioja sesijos metu.
*moove_gdpr_popup - Slapukas užtikrina, kad Jums davus sutikimą to nereikės daryti pakartotinai kiekvieną kartą Jums besilankant mūsų interneto svetainėje. Slapukas nesaugo jokios asmeninės informacijos. Šis slapukas nėra įjungiamas, iki kol nepateikiat sutikimo. Galioja 12 mėnesių.
*NG_TRANSLATE_LANG_KEY - Šis slapukas naudojamas lankytojų kalbos pasirinkimams saugoti.

Rinkodaros slapukai

Rinkodaros slapukai – (dar vadinami tiksliniais arba reklaminiais slapukais) yra naudojami siekiant pateikti turinį, pagrįstą svetainės lankytojo elgesio bruožais.

*_gid - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas saugoti informaciją apie tai, kaip lankytojai naudojasi svetaine, ir padeda sukurti analizės ataskaitą apie tai, kaip veikia svetainė. Surinkti duomenys apima lankytojų skaičių, šaltinį, iš kurio jie atvyko, ir anonimiškai aplankytus puslapius.
*_ga  - Šį slapuką įdiegė „Google Analytics“. Slapukas naudojamas norint apskaičiuoti lankytojo seanso, kampanijos duomenis ir stebėti svetainės naudojimą svetainės analizės ataskaitai. Slapukai saugo informaciją anonimiškai ir priskiria atsitiktinai sugeneruotą skaičių unikaliems lankytojams identifikuot