Muziejus šiandien: dirba iki 17:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

Paskaita „Kaip iškilo ir ką įamžino Kauno IX forto memorialinis kompleksas“

Šiemet numatyta Kauno IX forto memorialinio komplekso atnaujinimo darbų pradžia. Ji natūraliai skatina ne tik prisiminti, bet ir kiek nuodugniau pasidomėti šios įvairiais požiūriais unikalios kultūrinės erdvės atsiradimo aplinkybėmis. Taip pat – tomis jos funkcijomis ir misija, kurias šiai vietai siekė suteikti pertvarkymo iniciatoriai, kūrybinių sprendimų rengėjai ir vykdytojai. Tad gegužės 28 d., penktadienį, 14.00 val. Kauno IX forto muziejus kviečia klausytis virtualios istoriko dr. Modesto Kuodžio paskaitos „Kaip iškilo ir ką įamžino Kauno IX forto memorialinis kompleksas“.

Paskaitoje bus pasakojama apie vėlyvojo sovietmečio atmosferą Lietuvoje ir Kaune: apie tuometinės oficialiosios atminties politikos inerciją – bandymą užkonservuoti laisvėjančios visuomenės nuotaikų fone vis beviltiškiau atrodžiusias, grubiais istorinės tikrovės iškraipymais lyg spygliuota viela apipintas vienvaldės komunistų partijos dogmas ir legendas. Jomis tarsi storu betono sluoksniu norėta užlieti ir giliai, patikimai paslėpti sovietinei santvarkai pavojingas Lietuvos okupacijos, „raudonojo teroro“ ir net holokausto temas. Ši ryški tendencija parodoma pristatant vienos iš svarbiausių Kauno IX forto memorialinio komplekso dalių, vadinamojo naujojo ekspozicijų pastato, statybų eigą, jo vidaus įrengimą ir informacijos apie visa tai viešinimą tuometinėje spaudoje. Didžiausias dėmesys bus skiriamas ne statybų techniniams aspektams, ne sovietinės architektūros ir meno bruožams bei ypatumams, bet pačiam statinio įprasminimui, t. y. jo sociokultūriniam kontekstui.

Paskaitos trukmė – 45 min. Tiesioginė transliacija vyks Kauno IX forto muziejaus socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje.