Žemaičių plentas 73, Kaunas | Kaip atvykti?
Lengvai skaitoma kalba Gestų kalba Svetainės žemėlapis
2024-07-24

Paskaita „Kauno sunkiųjų darbų kalėjimas 1941 m. birželį: teroras ir chaosas keičiantis okupantams“

2021 m. birželio 22 d., antradienį, 15.00 val. Kauno IX forto muziejus kviečia į istoriko dr. Modesto Kuodžio virtualią paskaitą „Kauno sunkiųjų darbų kalėjimas 1941 m. birželį: teroras ir chaosas keičiantis okupantams“.

Šiemet sukanka aštuoniasdešimt metų nuo tų birželio dienų, kai Lietuva atsidūrė siaubingų epochinės ir pasaulinės reikšmės įvykių sūkuryje. Bendras totalitarinių (sovietinio ir nacistinio) režimų vardiklis – ciniškai organizuotas masinis žmonių naikinimas. Procesas dažniausiai prasidėdavo (o neretai ir baigdavosi) įvairiose laikinose ar ilgalaikėse laisvės atėmimo vietose – už grotų ir už spygliuotų vielų.  

Kauno sunkiųjų darbų kalėjimas bei jo filialai –  ne išimtis. 1941 m. birželį jie buvo sausakimši nuo sovietų valdžios suimtų ir į „Gulago archipelagą“ išgabenti pasmerktų žmonių.  Masinius kalinių ir paskubomis sugaudytų bei į garvežių vagonus grūdamų Lietuvos gyventojų trėmimus sustabdė tik birželio 22-ąją prasidėjęs Sovietų Sąjungos ir Nacistinės Vokietijos karas. Kai okupantus su kūjo ir pjautuvo ženklu iš Lietuvos išstūmė okupantai su svastika, teroras nesibaigė – pakito tik jo kryptis. Dabar represijų ir žudynių taikiniu tapo žydai ir visi, kas tik atrodė nepatikimi ar nusikaltę naujiesiems krašto šeimininkams. Didžiojo virsmo metu ištuštėjusį Kauno kalėjimą suimtaisiais vėl užpildyti netruko vokiečių gestapas ir jam talkinusios lietuvių policinės struktūros. Apie tuos dviejų paskutiniųjų 1941 m. birželio savaičių įvykius ir bus pasakojama paskaitoje.

Paskaitos trukmė – 45 min. Tiesioginė transliacija vyks Kauno IX forto muziejaus socialinio tinklo „Facebook“ puslapyje.

Paskutinį kartą puslapis atnaujintas: 2024-07-24 10:57:10