Muziejus šiandien: dirba iki 17:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

RENGINIŲ PROGRAMA „ATMINTIES GIJOS“

Europos dienos stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti renginių programa

2021 rugpjūčio 21 d. nuo 12.30 val.

Nacistinis ir komunistiniai režimai vykdė masines žudynes, genocidą ir trėmimus bei XX a. sukėlė tokio masto gyvybės bei laisvės praradimus, kurie žmonijos istorijoje neturi precedento. Minėdamas pirmųjų masinių trėmimų ir Holokausto Lietuvoje pradžios 80-ąsias metines, Kauno IX forto muziejus reiškia gilią pagarbą kiekvienam asmeniui, tapusiam totalitarinių režimų auka ir kviečia visuomenę minėti Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti. 

*

Renginių programa „Atminties gijos“  

Nematomos atminties gijos, jungiančios praeities įvykius, datas, vardus, nepastebimai driekiasi laiku: nuo vakarykštės dienos iki rytojaus. Gijos priartėja viena prie kitos, susimezga, tolsta… Nenutrūksta tol, kol yra tų, kurie jas prižiūri ir puoselėja. Kauno IX forto muziejus kviečia visuomenę palaikyti ryšį su istorija, tęsti atminties gijas dalyvaujant atminimo renginiuose – klausyti, žiūrėti, pajausti, užjausti, prisiminti, pagerbti, suprasti. 2021 m. rugpjūčio 21 d. (šeštadienį) Kauno IX forto memorialiniame komplekse (lauke) visą dieną lankytojai kviečiami dalyvauti 5 (penkių) renginių programoje „Atminties gijos“.  

*

Renginio dieną nuo 10.00 iki 17.30 val. Kauno IX forto muziejaus ekspozicijų lankymas nemokamas visiems lankytojams. Paskutiniai lankytojai įleidžiami 17.00 val.

*

PROGRAMA: 

Europos atminimo ir solidarumo tinklas (European Network Remembrance and Solidarity

Prie Kauno IX forto muziejaus administracijos pastato 

Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos iniciatyva 2021 metų pradžioje Lietuva buvo priimta į ENRS tinklo stebėtojų grupę, šioje organizacijoje šaliai atstovauja Kauno IX forto muziejus. Tarptautinės parodos eksponavimas Lietuvoje – pirmieji bendradarbiavimo rezultatai.  

Tarptautinė paroda po atviru dangumi, kurią parengė ENRS, bendradarbiaudamas su tarptautine istorikų grupe, yra bandymas apibendrinti audringą tarpukario pradžią, ypatingą dėmesį skiriant Vidurio ir Rytų Europos istorijai. Parodą sudaro daugiau kaip 200 interaktyvių archyvinių eksponatų – nuotraukų, dokumentų, filmų, žemėlapių ir individualių liudijimų. Gausi parodos medžiaga dokumentuoja ir padeda įsisąmoninti neregėtą pokyčių, įvykusių Europoje 1918–1923 m., mastą. Kartu paroda primena ir atkreipia visuomenės dėmesį į tai, kada ir kokiomis sąlygomis pradėjo formuotis totalitarinių (sovietinio ir nacistinio) režimų ideologijos.  

Kauno IX forto memorialiniame komplekse paroda eksponuojama nuo 2021 m. rugpjūčio 12 d. iki rugsėjo 6 d.  

*

  • 15.15 val. Diskusija „KODĖL NE(SU)SIKALBAME: skausminga Lietuvos okupacijų istorija“  

Moderatorius Donatas Puslys, dalyviai: Šarūnas Liekis, Ronaldas Račinskas, Nerijus Šepetys  

Prie Kauno IX forto muziejaus administracijos pastato 

Per Antrąjį pasaulinį karą ir pokariu patirti išgyvenimai paliko gilius randus visuomenės sąmonėje. Praėjus ne vienam dešimtmečiui, atrodytų, yra visos galimybės objektyviai iš šalies pažvelgti į daugiau nei pusės amžiaus senumo įvykius – tik ar pavyksta konstruktyviai apie juos kalbėti? Sovietinė ir nacistinė okupacijos paveikė visas be išimties Lietuvoje gyvenusias tautas: lietuvius, žydus, romus, rusus, lenkus ir kt. Bet akivaizdu, kad istorija suprantama skirtingai. Kodėl šiandien vis dar nėra visiems suprantamo naratyvo ir kodėl dažnai linkstama ne ieškoti sutarimo, bet sąmoningai eiti į priešpriešą vadovaujantis tik suabsoliutintomis kategorijomis? Diskusijoje, kurią Kauno IX forto muziejuje moderuos Donatas Puslys, šiuos ir kitus aktualius klausimus aptars bei savo įžvalgomis pasidalins istorikai Šarūnas Liekis, Nerijus Šepetys, Alvydas Nikžentaitis, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vadovas Ronaldas Račinskas. 

*

  • 17.00 val. Dainuojamoji poezija ir lauko paroda „(NE)UŽPILDYTA TUŠTUMA“ 

Atlikėjos: Aurėja Meištaitė, Asta Krasauskaitė

Kauno IX forto memorialiniame parke (obelų sode) 

Dainuojamosios poezijos garsai, pasklidę po Kauno IX forto memorialinio komplekso parke (obelų sode) eksponuojamą lauko parodą „(Ne)užpildyta tuštuma“, kvies prisiminti sovietinio režimo aukas. Paroda perteikia po 1941 m. birželio mėnesį vykusių represijų šeimų patirtą atskyrimo dramą. Eksponuojamose nuotraukose iš tremties vietoje šeimos maitintojo – vyro, tėvo, sūnaus – atminties siluetas, tremtyje metaforiškai lydintis atplėštą šeimą. Atminties siluete įrėmintos eilės, kurias sukūrė Lietuvos karininkas Alfonsas Kazlauskas 1941 m. birželio 14 d. suimtas ir atskirtas nuo žmonos, dviejų dukterų ir motinos. Prieš 80 metų rašytos A. Kazlausko eilės ir renginyje atliekama dainuojamoji poezija atlieps viena kitai kūryba – jautriu, ilgesingu, išliekančiu žodžiu. 

*

  • 18.00 val. Šiuolaikinio meno pasirodymas „HORIZON“ 

„Rhizome“ (Chloé Moglia), tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“,  „Kaunas 2022“  

Prie Kauno IX forto memorialinio komplekso monumento nacizmo aukoms atminti 

Prie monumento nacizmo aukoms atminti vyksiantis šiuolaikinio meno pasirodymas skatins ieškoti atsakymų į klausimą – kas lieka, kai visko netenkame?  

Akrobatui, dirbančiam su trapecija, atsakymas į šį klausimą susideda iš keturių dalykų: įrankio, kūno, oro ir gravitacijos. Priemonių nėra daug, tačiau, regis, jų galimybės niekada nesibaigia: trapecija tampa transporto priemone, kurią reikia prisijaukinti ir suvaldyti, kūnas – metamorfoze ir žaidimų įrankiu, judančiu priklausomai nuo svorio ir lengvumo, o ore nuolat maišosi ir nuostabias formas kuria nematomos dalelės. Susimąstyti skatinantis ramus solo pasirodymas kvies lankytojus dar kartą (o gal pirmą kartą) apsilankyti prie monumento nacizmo aukoms atminti, pakelti žvilgsnį aukštyn į dangų, prisiminti įvykius ir pagerbti aukų atminimą. 

*

  • 19.00 val. Spektaklis „DIEVŲ MIŠKAS“ (N-16) 

Kauno valstybinis lėlių teatras (rež. Agnė Sunklodaitė) 

Pagal Balio Sruogos romaną. Spektaklis mokamas. Bilietus platina www.bilietai.lt

Vidiniame IX forto kieme (Žemaičių pl. 75) 

Spektaklis sukurtas remiantis vieno ryškiausių lietuvių poeto, prozininko, dramaturgo, literatūros kritiko ir teatrologo B. Sruogos memuariniu romanu „Dievų miškas“, atskleidžiančiu II-ojo pasaulinio karo metais Štuthofo (Lenkija) koncentracijos stovykloje patirtus išgyvenimus. 

Pjesės autorė ir režisierė Agnė Sunklodaitė, remdamasi sėkminga kūrybine patirtimi bei lėlių ir objektų teatro žanrinėmis galimybėmis, pastatyme gvildena esminius klausimus apie žmogaus prigimtį: kas yra žmogiškumas? Kur yra riba tarp žmogiškumo ir nužmogėjimo? Ar šiandien mes dar pajėgūs suprasti holokausto baisumus ir išlikti budrūs, kad panašūs dalykai nepasikartotų?  

*

Renginys organizuojamas atsižvelgiant į galiojančius COVID-19 pandemijos reikalavimus. 

Renginys viešas, bus filmuojama ir fotografuojama. 

*

Renginį organizuoja Kauno IX forto muziejus 

Partneriai: Europos atminimo ir solidarumo tinklas (ENRS); Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti; Festivalis „ConTempo“ | „Kaunas 2022“; Kauno valstybinis lėlių teatras

Informaciniai partneriai: LRT; „Kauno diena“