Muziejus šiandien: dirba iki 17:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

VISADA PRISIMINTI. NELEISTI PASIKARTOTI

Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną minint

Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena pasaulyje minima sausio 27 dieną, siekiant pagerbti II pasaulinio karo metais nacių ir jų bendrininkų vykdyto genocido aukas. Nors šią dieną 1945 m. sovietų Raudonoji armija išlaisvino didžiausią (Aušvico) koncentracijos stovyklą nacistinės Vokietijos okupuotoje Lenkijoje, dauguma išgyvenusių kalinių toliau kentė nepriteklių, dvasinį nuopuolį, nusivylimą. Grįžimas namo ne visada buvo įmanomas, o ir ne visi norėjo grįžti į sovietų okupuotas šalis. Holokausto metu nužudyta apie 6 mln. žydų tautybės žmonių. Bėgant metams itin aktualus tampa atminties išsaugojimo klausimas. Pasikeitusioje, demokratinėje visuomenėje susiformavusi jaunoji karta jau neprisimena totalitarinių režimų vykdytų nusikaltimų prieš žmogiškumą, apie Holokaustą žino iš pasakojimų, archyvinių dokumentų.

Kauno IX forto muziejus, besirūpinantis istorinės atminties išsaugojimu vienoje didžiausių masinių žudynių vietų Lietuvoje, minint Holokausto aukų atminimo dieną tarptautiniame kontekste kviečia prisiminti lokalius įvykius. 1941 metai Lietuvos istorijoje paženklinti totalitarinių režimų (sovietinio ir nacistinio) represijomis prieš taikius gyventojus – trėmimai, pogromai, teisių ir laisvių apribojimai, žiaurios masinės žudynės. Nacių okupacijos Lietuvoje laikotarpiu nužudyta apie 200 tūkst. žydų tautybės žmonių. Vien šalia IX forto nutraukta apie 30 tūkst. žydų gyvybių.

Kauno žydų bendruomenė, Kauno IX forto muziejus ir Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka siekia skleisti žinią, kad svarbu prisiminti šią tragediją visam laikui ir neleisti, kad tai pasikartotų – nė vienai tautai, rasei ar socialinei žmonių grupei. Savo mintimis apie Lietuvos žydų istorijos pažinimą, išsaugojimą, Holokausto atminimo reikšmę, vaizdo įrašuose pasidalino Nacionalinės bibliotekos Judaikos skyriaus vadovė dr. Lara Lempertienė, Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas. Vaizdo įrašai skelbiami socialinio tinklo Facebook Kauno IX forto muziejaus puslapyje, grojaraštyje VISADA PRISIMINTI. NELEISTI PASIKARTOTI.