Muziejus šiandien: nedirba
Žemaičių plentas 73, Kaunas | Kaip atvykti?

Holokausto aukų atminimo dienos (Yom HaShoah) minėjimas

2018 m. balandžio 12-13 d.

2018 balandžio 12 d.

BALANDŽIO 12 d. 13.00 val.

Lenkai, gelbėję žydus Antrojo pasaulinio karo metais: Irenos Sendlerowos istorija

Nacistinės Vokietijos okupuotoje Lenkijoje lenkai ne tik kovojo su brutaliu teroru, bet priešinosi ir nacių vykdomam žydų naikinimui. Okupuotoje Lenkijoje, skirtingai nei kitose Vakarų Europos šalyse, už pagalbą žydams žmonės buvo baudžiami mirties bausme. Rizikuodami savo ir savo šeimos narių gyvybėmis, daugelis lenkų ryžosi gelbėti žydus. Izraelio valstybė „Pasaulio tautų teisuolio“ titulą suteikė daugiau nei 26 500 žmonių – tarp jų yra daugiau nei 6700 lenkų. Tačiau šis skaičius neatspindi viso žydų gelbėjimo reiškinio masto okupuotoje Lenkijoje, nes dauguma gelbėtojų vis dar nėra žinomi.

Minint Holokausto aukų atminimo dieną (Yom HaShoah), Varšuvos geto sukilimo 75-ąsias metines ir Pasaulio tautų teisuolės Irenos Sendlerowos metus, Kauno IX forto muziejuje 2018 m. balandžio 12 d. 13.00 val. vyks susitikimas su lenkų istoriku ir rašytoju Dr. Marcin Urynowicz, kuris bendradarbiauja su Tautos atminties instituto Tyrimų skyriumi. Dr. Marcin Urynowicz specializuojasi Lenkijos Antrojo pasaulinio karo metų istorijos tyrimuose, ypač didelį dėmesį skiria lenkų ir žydų santykiams, žydų gelbėjimui per Holokaustą. Taip pat administruoja internetinį portalą „Życie za życie“, kuriame pateikta švietimo ir audiovizualinė medžiaga, šiai temai skirti internetiniai dokumentai.

Renginio metu bus pristatyta M. Urynowicziaus ir dr. Pawło Rokickio paroda „Żegota. Rada Pomocy Żydom“ (liet. – „Żegota. Pagalbos žydams Taryba“). Paroda atskleidžia „Żegotos“ įkūrimą ir jos veiklą, primena jos pagrindinius herojus ir kai kuriuos globotinius. Pagalbos žydams Taryba „Żegota“ buvo unikali slapta organizacija, susijusi su Lenkijos valdžios institucijomis. Jos tikslas – Lenkijos žydų, masiškai naikinamų vokiečių okupanto Antrojo pasaulinio karo metais, gelbėjimas.

Renginio dalyviams bus rodomas Andrzejaus Wolfo filmas „Irenos Sendlerowos istorija“. Irena Sendlerowa (1910–2008), Pasaulio tautų teisuolė, okupacijos laikotarpiu dirbusi „Żegotos“ vaikų skyriaus vadove, kartu su savo bendradarbiais iš Varšuvos geto išgelbėjo apie 2,5 tūkst. žydų vaikų. Jos mirties 10-mečiui paminėti Lenkijos Respublikos Seimas paskelbė 2018-uosius Irenos Sendlerowos metais. A.Wolfo filmas remiasi unikaliu pagrindinės herojės interviu – tai režisieriaus pokalbių su Irena Sendlerowa, vykusių paskutiniu jos gyvenimo laikotarpiu, apie Antrąjį pasaulinį karą įrašai. Muziką filmui parašė Michał Lorenc, o dalis filmo medžiagos paskolinta iš Steveno Spielbergo archyvo.

Organizatoriai:
Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje,  Tautos atminties institutas, Kauno IX forto muziejus

BALANDŽIO 13 d. 11.30  val.

Memorialinės plaketės, skirtos  Kauno IX forte 1941 m. lapkričio 25 d. nužudytiems, iš Frankfurto prie Maino deportuotiems Vokietijos žydams atminti, atidengimo ceremonija.
Ceremonija vyks Kauno IX forto memorialiniame komplekse (Žemaičių pl. 75, Kaunas).

KVIEČIAME DALYVAUTI!