Miuncheno žydų muziejuje 2021 m. lapkričio 16 d. atidaryta menininko Rainer Viertlböck paroda, skirta atminti 80-ąsias Miuncheno žydų deportacijos į Kauną metines. 1941 m. lapkričio 20 d. beveik tūkstantis žydų traukiniu buvo išvežti iš Miuncheno ir 1941 m. lapkričio 25 d. „Užsieniečių akcijos“ metu sušaudyti šalia Kauno IX forto esančiame žudynių lauke.
R. Viertlböck, kurio senelis buvo vienas iš deportuotų ir nužudytų žydų, 2021 m. rugsėjo mėnesį dirbo Kauno IX forto muziejuje – fotografavo ir filmavo medžiagą būsimai parodai. Savo jautrią patirtį jis išreiškė fotografijų instaliacijoje „Kaunas 1941“.
„Apie jį [senelį] sužinojau tik prieš mirštant tėvui, nes močiutė buvo įtikinta, o gal sutiko, nurodyti mano tėvo tėvystę kaip nežinomą. Trečiajame Reiche tai galėjo išgelbėti jo gyvybę. Taigi, šia tema šeimoje niekada nekalbėjome, tėvas prakalbo apie tai tik prieš mirtį. Todėl su seneliu neturėjau emocinio ryšio. Atvykus į Kauną įvyko kardinalus pokytis. Atvažiavau daugiau ar mažiau ramus, jis [senelis] buvo man svetimas. Bet čia patyriau emocinį lūžį, nebuvau tam pasiruošęs“, – sako parodos autorius R. Viertlböck.
Parodoje eksponuojamos nuotraukos, įmontuotos ant senų medinių bėgių iš taip vadinamojo „Isartalbahn“ Miunchene. Šiais bėgiais 1945 m. balandžio pabaigoje iš Dachau koncentracijos stovyklos buvo išvežtas paskutinis kalinys. Taip užsidaro deportacijų ratas: nuo pirmųjų į Kauną išvežtų Vokietijos žydų iki paskutiniųjų prieš pat nacistinei Vokietijai kapituliuojant.
*
Daugiau apie parodą:
https://juedisches-museum-muenchen.de/
https://juedisches-museum-muenchen.de/ausstellungen/kaunas-1941