Muziejus šiandien: dirba iki 17:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

Christiano Boltanskio meninė instaliacija „Animitas“

Christianas Boltanskis (gimė 1944 m. Paryžiuje, Prancūzija; mirė 2021 m. Paryžiuje, Prancūzija)
Animitas (Kaunas) | Sielos (Kaunas), 2021 m.
230 japoniškų varpelių, organinis stiklas, nailonas

Christianas Liberté Boltanskis gimė 1944 m. rugsėjo 6 d., praėjus dviem savaitėms po Prancūzijos išlaisvinimo Antrojo pasaulinio karo metu. Per karą jo tėvas, žydas iš Ukrainos, vėliau atsivertęs į krikščionybę, slapstėsi šeimos bute, kad jo nerastų naciai ir Prancūzijos valdžia.

Daugiau nei šešiasdešimt metų menininkas kūrė darbus, kuriuose apmąstomi likimo, gedulo ir atminties klausimai. Po tėvo mirties 1987 m. Boltanskio kūryboje vis daugiau dėmesio skiriama Šoa (Holokaustui), į jo darbus įtraukiamos mirties ir atminimo įamžinimo temos. Nuo to laiko jis dirbo ir už muziejaus ribų, simbolinėse ir ypatingą krūvį turinčiose vietose. Kai pirmą kartą buvo kreiptasi į Boltanskį norint užsakyti įamžinti „Kaunas 2022“, jis atkreipė dėmesį į svarbias vietas, susijusias su trauminiais įvykiais ir žydų istorija. Menininkas žinojo apie 900 prancūzų kalinių, laikytų IX forte, kurie buvo įkalinti ir nužudyti kartu su kitais 30 000 žydų iš Lietuvos, Austrijos, Lenkijos, Sovietų Sąjungos ir Vokietijos. Įvertinus tai, kad jo šeima gyveno nuolatinėje baimėje, jog tėvas bus sugautas, ši vieta taip pat susijusi su asmenine menininko trauma.

Kūrinyje „Animitas (Kaunas)“ pats Boltanskis yra kūrinio centre – šimtai japoniškų varpelių sukabinti ant metalinių strypų taip, kad sudarytų žvaigždyną, švietusį nakties danguje 1944 m. rugsėjo 6 d., menininko gimimo dieną. Vėjui judinant varpelius, jie skleidžia garsą, kurį jis pavadino „sielų muzika“. Pagal japonų tradiciją prie tokių varpelių pritvirtinamas popieriaus lapelis su noru ar malda ir kiekvieną kartą jiems suskambus vėjas neša tiek patį norą, tiek viltį, jog jis bus išpildytas. Ispaniškas kūrinio pavadinimas primena mažas pakelės koplytėles, kuriomis pagerbiami mūsų mirę artimieji. Šie altorėliai statomi toje vietoje, kur buvo atskirtas kūnas nuo sielos ir kur, kaip tikima, pasilieka sielos. Lotyniškai „anima“ turi keletą reikšmių: „kvėpavimas“, „siela“, „vaiduoklis“, „dvasia“, taip pat ir „vėjas“. Kūriniu „Animitas (Kaunas)“ Boltanskis išreiškia universalų žmogaus troškimą sujungti dangų ir žemę. Per sielų muzikos patirtį jis kviečia mus prisiminti tuos žmones, kurių netekome.

Kuratorė Josée Drouin-Brisebois
Kūrinys yra projekto „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ palikimas