Muziejus šiandien: dirba iki 17:00
Žemaičių plentas 75, Kaunas | Kaip atvykti?

ATPLAUK PIENO PUTA

Paroda baigėsi | Meninis projektas

„Įvykiai, su kuriais yra siejamas Kauno IX forto memorialinis kompleksas, yra pernelyg žiaurūs, kad bent viena jiems apibūdinti skirta metafora taptų pakankama. Lenkiuosi savo kartai, kuri nepatyrė panašių išgyvenimų ir tuo pačiu jaučiu begalinį dėkingumą už galimybę gyventi taikoje ir laisvėje. Projektą skiriu žmonėms, kurie nepailsdami kovojo ir tiems, kurie įveikė neįsivaizduojamai sudėtingą istorinį etapą bei padovanojo mums galimybę kurti šviesesnį gyvenimą. Kurdama meninį projektą IX forte telkiau dėmesį į paminkle esančius simbolius, kurie tapo inspiracija kuriant meninės kalbos pasakojimą. Siekiau perduoti žmogaus ištvermės ir vilties tunelio gale idėją. Žmogaus kūno gretinimas su brutalistine betono architektūra bei vaiko kaip pasaulio dovanos vaizdavimas man tapo naujos ateities pažadu. Gyvu ir gyvenančiu.“

Projekto „Atplauk pieno puta“ idėja – interpretuoti ir perteikti Kauno IX forto memorialą vizualine kalba, pasitelkiant ne logines, o emocines asociacijas. Užfiksuoti genius loci ir priminti apie žmogaus atsparumą: psichologinį, emocinį, fizinį ir bendruomeninį. Projekto ikonologija buvo tiesiogiai pasirinkta iš aukščiausios memorialo skulptūrinės grupės dalies „Išsilaisvinimas“, vaizduojančios galingas figūras, kylančias ir besivaduojančias iš smurto, teroro, priespaudos. Svarbi šios ikonologijos dalis yra sugniaužti kumščiai, vainikuojantys kompoziciją, todėl susitelkta į šį unikalų gestą ir jis plėtotas toliau.

Projekte naudojami žmogaus plaukai nebuvo naujas ar atsitiktinis elementas. Menininkė savo kūrybiniams sumanymams juos naudoja jau daugelį metų: dėl jų reikšmės – tiek teigiamos, tiek ir neigiamos konotacijos bei tiesioginio ryšio su žmogaus kūnu, ryšio su protėviais, galiausiai – tai begalinio augimo ciklas. Kūrybinės grupės dėvimi vienodi kostiumai atspindi viso pasaulio žmones suvienodinančias uniformas – sportinė apranga, pilka spalva – jos taip pat susilieja su Kauno IX forto memorialo betono atspalviais. Tuo tarpu kūrėjos vaikai, su kuriais šiame projekte dirbo kartu, simbolizuoja viltį bei buvimą „čia ir dabar“ – vaikai, kurie niekam nepriklauso, kurie atsiranda ir dingsta, kurie gali būti tiek dovana, tiek pragaištis visai planetai, tačiau, be jokių abejonių, jie simbolizuoja žmonijos atsparumą, gebėjimą pakilti ir žiūrėti pirmyn, nepaisant visų praeityje nutikusių blogybių.

Menininkė Karin’a Pisarikova

Meninis projektas „Atplauk pieno puta“

Šis projektas – tai tarptautinio meninių rezidencijų mainų projekto „MoFu 365/360“ dalis. Jo dalyviai: „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ (Lietuva), „Lvovo kultūros srategijos institutas“ (Ukraina), tarpdisciplininis menų centras Brno „Vaizard, z.ú.“ (Čekija), regioninės plėtros asociacija Kortrijko regione ir tarpvyriausybinė paveldo organizacija „Intercommunale Leiedal“ (Belgija), pakvietė menininkus, kartu su vietos tyrėjais ir paveldo bendruomene, sukurti meninius projektus modernistiniuose pastatuose ar objektuose. Šie unikalūs projektai aktualizuoja Europos modernizmo paveldą bei siekia atspindėti dabartinę jo reikšmę globaliai visuomenei. Galutiniai projekto rezultatai bus pristatyti 2022-aisiais parodoje Kaune, Europos kultūros sostinės atidarymo savaitgalį.